• Yediiklim’i Takip Edin

YKS Sistemi TYT – AYT Rehberlik

Öncelikle yeni üniversite sınav sistemini ve sınav isimlerine dair kısaltmalarının neler olduğunu tanıyalım:

 1. YKS : Yükseköğretim Kurumları Sınav Sistemi
 2. TYT : Temel Yeterlilik Testi ( Birinci oturum/aşama )
 3. AYT: Alan Yeterlilik Testi ( İkinci oturum/aşama )

TYT ( Temel Yeterlilik Testi) ‘nin YKS ( Yükseköğretim Kurumları Sınav Sistemi) yerleştirme puanı üzerindeki detaylı etkisi YÖK tarafından 04.01.2018 tarihinde açıklandı.Buna göre Sayısal puan türünde Tıp, Diş Hekimliği gibi iddialı bölümleri hedefleyen adaylar ilk sınavda Coğrafya, Tarih, Felsefe ve Din Kültürü testlerini de çözmeleri gerekecek. ( Zira Sözel derslerin Genel Puan Ortalamasına katkısı açıklanan katsayı tablolarından da görüleceği Yüzde 7 olarak belirlenmiştir.)
Aynı şekilde Eşit Ağırlıklı ve Sözel Bölümlerde iddiası yüksek adayların ilk sınavda muhakkak Fen Bilimleri test grubundan da puan almaları gerekeceği için temel düzeyde Fizik, Kimya ve Biyoloji çalışmalarında fayda var.

İkinci sınav YÖK tarafından Alan Yeterlilik Testi ( AYT ) olarak isimlendirilmiştir. Bu da yeni bir durum. Böylece YÖK, bu yıl ilk kez uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ikinci oturumunun adını açıklamış oldu.

Rehberlik ve Detaylar:

 • Son bilgilere göre YKS, iki oturumdan oluşacak.
 • 23 Haziran Cumartesi günü yapılacak ilk oturumun adı Temel Yeterlilik Testi (TYT) olarak açıklanmıştı. 24 Haziran Pazar günü düzenlenecek ikinci oturumun adı da Alan Yeterlilik Testi (AYT) oldu.
 • Yani YKS=TYT+AYT/Dil oturumu oldu.
 • YÖK, ilk kez bu yıl uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ikinci oturumunun adını açıkladı. Buna göre pazar günü yapılacak oturumun adı Alan Yeterlilik Testi (AYT) oldu.
 • Ayrıca sınavla ilgili Sıkça Sorulan Sorular da güncellenerek, yeni bilgiler paylaşıldı. TYT’de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimlerinden oluşan her bir test, daha önce açıklandığı üzere “soru sayısı ile ilişkili” olarak belirlendi.
 • Türkçe testinin ağırlığı yüzde 33, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı yüzde 17, Temel Matematik testinin ağırlığı yüzde 33, Fen Bilimleri testinin ağırlığı ise yüzde 17 oldu.
 • YKS’nin ikinci oturumunun adı Alan Yeterlilik Testi (AYT) olarak belirlendi. Bu şekilde YÖK, öğrencilerin olası yoğunlaşma sorununu göz önünde bulundurarak YKS’ yi 2 oturuma bölmüş oldu.
 • TYT’ de soru sayısı 120, sınav süresi de 135 dakika olduğunu belirtelim,
 • YKS’ye başvurular 1-21 Mart arasında yapılacak olup ÖSYM tarafından, “2018 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi” kapsamında duyuruldu.
 • Buna göre, 23-24 Haziran 2018’de yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuruları, 1 Mart-21 Mart 2018’de alınacak. Sınav sonuçları, 31 Temmuz’da açıklanacak.

 

TEST AĞIRLIKLARI ve PUANLAMA:

TYT’de her adayın sadece bir puanı hesaplanacak. Bu puan, Temel Yeterlilik Testi Puanı (TYT-Puanı) olarak adlandırılacak.

Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimlerinden oluşan her bir test, daha önce açıklandığı üzere “soru sayısı ile ilişkili” olarak belirlendi.

 1. Türkçe testinin ağırlığı yüzde 33,
 2. Sosyal Bilimler testinin ağırlığı yüzde 17,
 3. Temel Matematik testinin ağırlığı yüzde 33,
 4. Fen Bilimleri testinin ağırlığı ise yüzde 17

İkinci Oturum ( AYT ) aşamasında ise adaylar, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Matematik, Sosyal Bilimler-2 ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan tek bir sınava girecekler ve sadece 3 puan türü hesaplanacak.

Aday, yerleşmeyi hedeflediği programın puan türünü dikkate alarak, ikinci oturumda ilgili testlerdeki soruları cevaplandıracak. Buna göre,

 1. “Sözel Puan” için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 testlerini,
 2. “Sayısal Puan” için Matematik ve Fen Bilimleri testlerini,
 3. “Eşit Ağırlık Puanı” için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve Matematik testlerini,
 4. “Sözel + Eşit Ağırlık her iki puanı da kullanmak isteyen adaylar ”için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2 ve Matematik testlerini,
 5. “Sayısal+Eşit Ağırlık her iki puanı da kullanmak isteyen adaylar “ için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Matematik ve Fen Bilimleri testlerini,
 6. “Sözel+Sayısal+Eşit Ağırlık her üç puanı da kullanmak isteyen adaylar “ için ise Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri testlerini çözmeleri gerekecek.

İKİ YABANCI DİL DAHA GELDİ:

Ayrıca yabancı dil oturumlarında İngilizce, Almanca ve Fransızca’ya ek olarak Arapça ile Rusça’da geldi.

 

HIZLI ÖN KAYIT FORMU